חווית משתמש – אפיון, עיצוב ודינמיות

Share on Google+Email this to someoneShare on TumblrPin on PinterestTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedIn

אין צורך להכביר מילים אודות חשיבותה של חווית המשתמש (UX) בתהליך הפיכתו של מוצר לראוי. אנחנו כבר לא מדברים על מוצר טוב לעומת מוצר בינוני. ממשק שחווית המשתמש בו לוקה בחסר הוא מוצר פגום. אנחנו כמשתמשים מזהים אינטואיטיבית UX לקוי ומוקיעים אותו מכיוון שזהו תנאי סף לשימוש באתר, אפליקציה או תוכנה.

אז איך מתחילים לאפיין חווית משתמש? הנחת היסוד שיש לקחת בחשבון לפני שאנחנו ניגשים לעיצוב UX  היא שחווית משתמש היא חוויה הוליסטית ובעלת רבדים רבים. החל מהגדרת קהלי היעד, אפיון הממשק, תכנון ומימוש ויזואלי ועד למבדקי השמישות ויישום המסקנות. חשוב לבצע מחקר מקיף לצד למידה פרוגרסיבית של הממשק ומטרותיו.

מחקר חווית משתמש

בטרם ניגש לשלב התכנון ושרטוטי המסכים השונים של האפליקציה או התוכנה עלינו להבין תחילה את מהות הממשק ולהגדיר את קבוצת הפרסונות עבורה אנו מיעדים את הממשק. הגדרת הפרסונות מצריכה מחקר מקיף שמשיק למספר רב של תחומי ידע כגון פסיכולוגיה, סוציולוגיה, אסטרטגיה והתנהגות צרכנית. חשוב בשלב זה להיעזר באנשי מקצוע רלוונטיים מתחום ה UX שיסייעו באפיון מטרות הממשק .

שרטוטי המסכים (Wireframe)

ה Wireframe מכיל תיאורים גרפיים של המסכים השונים בממשק ומשמש כתשתית ל UXהמלא. שרטוטי המסכים חיוניים לאפיון ארכיטקטורת המידע, מיפוי ותכנון הניווט ואפיון התכולה בממשק. השרטוטים יסייעו ברדוקציה של תוכן עודף בממשק ויאפשרו לדייק בתהליך העיצוב והפיתוח של האפליקציה.

אפיון הדינמיות בממשק

חלק אינטגרלי בהצלחתו של הממשק טמון במידת הדינמיות שלו. ממשקים דינמיים מסייעים למשתמש להבין טוב יותר את הממשק ואופן תפעולו והופכים את הניווט באפליקציה לאינטואיטיבי. אפיון הדינמיות יתבצע סמוך לתכנון הממשק ויגדיר את האינטראקציה עם המשתמש החל מתכנון הדינמיות ועד החיוויים של הפקדים השונים כחלק מחווית המשתמש.

פרוטוטייפ

הפרוטוטייפ הוא דמו להמחשת הפונקציונליות של הממשק. ממש כפי שאדריכל יבנה מודל מיניאטורי של המבנה הארכיטקטוני בטרם החל בתהליך הבניה, כך עלינו להכין אבטיפוס של האפליקציות והממשקים אותם אנו נעצב ונפתח בהמשך. תרשימי המידע נועדו על מנת לבדוק היתכנות, להציג תרחישי UX אפשריים ולהציף בעיות עוד בטרם שלב הפיתוח.

עיצוב אפליקציה

עיצוב האפליקציה היא חלק בלתי נפרד מחווית המשתמש בכללותה. נראות שאיננה מוקפדת תגרע בהכרח משמישות האפליקציה או התוכנה אותן  אנו מאפיינים. לעומת זאת עיצוב עדכני  יחדד את המסר, יבדל את הממשק ויהפוך את חווית המשתמש למהנה. באמצעות קונספט ממוקד ומובחן, שימוש מושכל במנעד הצבעים, קומפוזיציה ואיקונוגרפיה ניתן להעצים את חווית המשתמש ולהפוך את ה UX לברור ושמיש.

יש לזכור כי המפגש הראשוני של המשתמש עם ה UI נשען על ידע ומיומנויות מוקדמות אותן רכש באמצעות שימוש קודם באפליקציות נוספות, את המידע הזה ניתן לתעל לטובת קיצור תהליך למידת הממשק וכפועל יוצא לאפיון ממשקים נגישים יותר עבור המשתמש.052-4767661
052-3245247
contact@yomiko.co.il